Twitter           Issuu
Chwała i cześć Bohaterom II wojny światowej

http://www.piotrzgorzelski.pl/images/stories/20p/g.jpgDziś, 18 września 2014 r. w Publicznym Gimnazjum w Bodzanowie odbyła się uroczystość nadania szkole sztandaru im. Polskiej Organizacji Zbrojnej w Bodzanowie.

Polska Organizacja Zbrojna w powiecie płockim powstała w kwietniu 1940 roku. Dowódcą Komendy Powiatowej o kryptonimie KP – 7 od 17 grudnia 1940 roku był Adam Jankowski „Horyń”. To on zaprzysiągł w Bodzanowie ppor. rezerwy lek. weterynarii Eugeniusza Skalmowskiego ps. „Mur” jako komendanta POZ w rejonie M9 i jego zastępców: na rejon Bodzanowa Franciszka Rokickiego ps. „Kliwer”, na rejon Miszewa ppor. rezerwy Jerzego Gniazdowskiego, a na Leksyn ppor. rezerwy Jana Walewskiego. POZ na tym terenie liczyła łącznie ponad 150 osób zorganizowanych w drużyny, plutony i kompanie. Od maja 1942 roku rozpoczęły się aresztowania wśród członków POZ. W połowie czerwca został aresztowany m.in. Franciszek Rokicki, a Komendant E. Skalmowski przedostał się do Generalnej Guberni. Jesienią 1942 roku POZ została wcielona do Armii Krajowej.

Społeczność szkolna jest silnie związana z historią POZ i AK, ponieważ 18 września 1942 roku w Bodzanowie odbyła się zbiorowa egzekucja Mieszkańców Bodzanowa i Ziemi Płockiej – członków ZWZ - AK.
Tradycją miejscowego Gimnazjum były i są uroczyste obchody rocznic upamiętniających to wydarzenie. Stąd wzięła się inicjatywa nadania imienia szkole Polskiej Organizacji Zbrojnej .

Kultywowaniu tradycji i pogłębianiu wiedzy o polskim Państwie Podziemnym w latach 1939 – 1945 służyć ma powstałe w gimnazjum Koło Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej. W dniu 4 grudnia 2006 r. koło zostało zarejestrowane w Zarządzie Głównym Towarzystwa w Płocku, uchwałą nr 10.

Chwała i cześć Bohaterom II wojny światowej Chwała i cześć Bohaterom II wojny światowej Chwała i cześć Bohaterom II wojny światowej Chwała i cześć Bohaterom II wojny światowej Chwała i cześć Bohaterom II wojny światowej Chwała i cześć Bohaterom II wojny światowej Chwała i cześć Bohaterom II wojny światowej Chwała i cześć Bohaterom II wojny światowej
 

Biuro Poselskie
09-400 Płock, ul. Bielska 57a
czynne od poniedziałku do piątku
w godz. 7.30-15.30
Tel. (24) 366 95 70
email: biuroposelskie@piotrzgorzelski.pl
 
Biuro Poselskie
09-230 Bielsk, ul. Glinki 1
czynne w każdą środę w godz. 9.00-12.00

Biuro Poselskie
09-530 Gąbin, ul. Kilińskiego 2
czynne w każdy czwartek w godzinach 9.00-12.00
 
Dziękuję za zaufanie

Adam Jarubas Kandydat na Prezydenta RP w Płocku

2 kwietnia 2015 r. kandydat na Prezydenta RP Adam Jarubas gościł w Płocku. Poza wywiadami w...

Adam Jarubas Kandydat na Prezydenta RP

Apel do Samorządowców Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy Samorządowcy! Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę za...

Posiedzenie Zarządu Powiatowego PSL

Wyjazdowe posiedzenia Zarządów Powiatowych Polskiego Stronnictwa Ludowego w Powiecie Płockim, są już tradycją. Podczas takich...

Wyjazdowe posiedzenie Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego Powiatu Płockiego

Dziś, 26 stycznia w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Radzanowie odbyło się wyjazdowe...

Copyright © 2011 Piotr Zgorzelski. Projekt i wykonanie: HEDEA.pl
Tworzenie i pozycjonowanie stron www Płock Kraków Warszawa Gdynia Gdańsk