Twitter           Issuu
Komornik na kontach mazowsza niezgodny z prawem. Po WSA, potwierdził to również Naczelny Sąd Administracyjny!

http://www.piotrzgorzelski.pl/images/stories/100/pose%20i%20marszaek.jpgW kwietniu ministerstwo finansów zajęło konta Mazowsza, ściągając z nich niezapłaconą ratę „janosikowego”. Dziś okazuje się, że nie miało takiego prawa. Kolejne sądy zgodnie stwierdzają, że nie powinno było tego robić. W czerwcu stwierdził tak Wojewódzki Sąd Administracyjny, a następnie w sierpniu potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny, który oddalił tym samym zażalenie ministerstwa finansów. Mazowsze żąda oddania przez ministerstwo finansów bezprawnie zabranych środków.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w czerwcu stwierdził, że ministerstwo finansów bezprawnie ściągnęło z kont Mazowsza 60 mln zł. Ministerstwo finansów złożyło zażalenie na to orzeczenie i sprawa trafiła do kolejnej instancji – Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten jednak pod koniec sierpnia potwierdził, iż rozstrzygnięcie WSA było prawidłowe i tym samym oddalił zażalenie ministerstwa. W uzasadnieniu NSA wyraźnie potwierdza, że nie było podstaw prawnych do ściągnięcia grudniowej raty „janosikowego”.

W uzasadnieniu czytamy: „Naczelny Sąd Administracyjny podziela stwierdzenie Sądu I instancji, że Województwo Mazowieckie wykazało, iż wykonanie decyzji może spowodować znaczną szkodę oraz trudne do odwrócenia skutki. Konieczność wydania z budżetu 55 112 112 zł, spowodowałaby znaczne zakłócenie w finansach województwa skutkujące dokonaniem w tym zakresie istotnych przesunięć środków przeznaczonych na realizację zaplanowanych w budżecie działań. Środki przewidziane w budżecie mają zgodnie z nim zostać wydane na realizację funkcji województwa, w tym na realizację celów na rzecz mieszkańców. Wykonanie decyzji może więc spowodować brak środków na realizację działań województwa, a w konsekwencji spowodować szkodę nie tylko jednostce samorządu terytorialnego, lecz również mieszkańcom. Wobec tego Sąd I instancji słusznie wstrzymał wykonanie decyzji”.

W konsekwencji wyroków, władze województwa zażądały zwrotu bezprawnie zabranych z kont Mazowsza pieniędzy, czyli 60 mln zł, z czego aż 3,4 mln zł to koszty komornicze. Termin zwrotu minął 15 września. Niestety, mimo niezwykle jednoznacznych rozstrzygnięć, ministerstwo finansów nie zwróciło w tym terminie pieniędzy Mazowszu.

http://www.piotrzgorzelski.pl/images/stories/100/pose%20i%20marszaek640.jpg

 

Biuro Poselskie
09-400 Płock, ul. Bielska 57a
czynne od poniedziałku do piątku
w godz. 7.30-15.30
Tel. (24) 366 95 70
email: biuroposelskie@piotrzgorzelski.pl
 
Biuro Poselskie
09-230 Bielsk, ul. Glinki 1
czynne w każdą środę w godz. 9.00-12.00

Biuro Poselskie
09-530 Gąbin, ul. Kilińskiego 2
czynne w każdy czwartek w godzinach 9.00-12.00
 
Dziękuję za zaufanie

Adam Jarubas Kandydat na Prezydenta RP w Płocku

2 kwietnia 2015 r. kandydat na Prezydenta RP Adam Jarubas gościł w Płocku. Poza wywiadami w...

Adam Jarubas Kandydat na Prezydenta RP

Apel do Samorządowców Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy Samorządowcy! Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę za...

Posiedzenie Zarządu Powiatowego PSL

Wyjazdowe posiedzenia Zarządów Powiatowych Polskiego Stronnictwa Ludowego w Powiecie Płockim, są już tradycją. Podczas takich...

Wyjazdowe posiedzenie Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego Powiatu Płockiego

Dziś, 26 stycznia w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Radzanowie odbyło się wyjazdowe...

Copyright © 2011 Piotr Zgorzelski. Projekt i wykonanie: HEDEA.pl
Tworzenie i pozycjonowanie stron www Płock Kraków Warszawa Gdynia Gdańsk